Överst  |  Aktuellt  |  Fakta  |  Böcker/Texter  |  Länkar  |  Beställ
google
yahoo
bing
« Kaos i AIK Kolumn från Metro »
Kolumn i Sundsvalls tidning

Jag har ett bra liv. Egentligen är det bara småsaker som måste förändras. Enkla saker. Ofta räcker det med en kvart om dagen.
Jag måste börja vara rädd om kroppen. Man har ju bara en. Man är inte stålmannen. Liksom.
Jag måste variera min arbetsställning. Börja ta mikropauser. Det tar bara fem minuter.
Jag ska äta mellanmål också. Måste hålla blodsockret på en jämn nivå. Sen borde jag sluta småäta och börja tugga ett tuggummi som rekommenderas av Sveriges Tandläkare efter varje måltid för att undvika syraangrepp på emaljen. Det tar ju ingen tid.
Jag ska börja leva i nuet, vara närvarande i stunden, inte hela tiden jaga framåt. Man måste se sina medmänniskor. Se sig själv. Med sina fel och brister. Jag måste sluta jämföra mig med alla andra. Det är gratis!
Jag måste tänka på mig själv, måste investera tid i min relation, måste jobba på min karriär. Jag måste satsa tid på barnen. Jag måste planera. Jag borde byta till vinterdäck innan snön kommer.
Jag måste vara spontan ibland. Det tar ingen tid alls. Jag kan börja idag.
Jag borde läsa nobelpristagaren. Jag borde se den där filmen. Jag måste hänga med i det offentliga samtalet.
Jag måste lära mig att kissa innan jag lämnar ett kafé. Jag borde kolla mina födelsemärken.
Jag borde skratta en kvart om dagen.
Jag borde läsa mer om vin. Lära mig några druvor. Ökad kunskap fördjupar upplevelsen. En druva om dagen. Jag måste dricka mindre.
Jag måste back up-a min hårddisk regelbundet och göra upp med bilden av min far.
Jag borde gå i terapi. Jag borde storhandla och ta hand om min hy en kvart varje dag. Jag borde använda handsfree när jag pratar i mobiltelefon.
Jag borde öka min vardagsmotion. En halvtimme om dagen räcker.
Jag borde inte ha så höga krav på mig själv och andra. Jag måste hjälpa min son med matte. En kvart om dagen.
Jag måste diska efter varje måltid (det tar bara ett par minuter om man gör det hela tiden!)    Jag måste sluta titta på kvinnors bröst när jag pratar med dem en kvart om dagen.
Jag måste minska på salt. Jag måste visa respekt mot alla en gång om dagen. Jag måste lyssna till mitt hjärta. Jag måste våga misslyckas fem minuter om dagen.
Jag måste ta upp kampen mot det onda kolesterolet.
Jag måste ta hand om papper som blir liggande så att de inte blir liggande, måste våga prata om vad jag känner, måste tömma kattlådan, måste ge min fru orgasm regelbundet.
Jag måste sätta guldkant på en kvart om dagen. Jag måste använda tandtråd.
Jag måste sluta ha dåligt samvete, måste uppdatera min hemsida. Jag måste se över mitt elavtal och ringa min mamma. Måste sluta bita på naglarna en kvart om dagen. Måste göra upp med Gud.
Jag måste skita i det jävla fotbollslaget, måste älska mig själv.
Jag måste släppa alla måsten och tillåta mig själv att bara vara. Så enkelt är det. Det tar ingen tid.

Skrivet Tuesday, November 11th, 2008 klockan 8:15 pm och handlar om allt möjligt. Du kan följa svar på inlägget via RSS 2.0. Du kan svara, eller lämna en trackback till din egen sida.

2 Responses to “Kolumn i Sundsvalls tidning”

  1. Weman Says:
    November 12th, 2008 at 10:22 am

    Jag måste läsa Olle Svalanders blogg varje dag. det tar bara några minuter. Och på köpet får jag ett skratt som vara minst en kvart.
    Lysande!

  2. Hans Röllgårdh Says:
    November 14th, 2008 at 12:44 am

    Håller med Weman, lysande!

Skriv med kärlek